Церемонията по „отпътуването на ровера“ придобива тържествен и сериозен акцент. От съществено значение е това да се прави на открито, по време на маршрута на клана, на кръстопът. Важно е да се отбележи, че в края на церемонията за новите ровери-скаути, възраст-ният водач на клана тръгва от едната страна, докато кланът, пеейки, тръгва от другата страна. Водачът на клана трябва да избере между предаване на брадвата, която ще символизира трудолюбието, и тази на лампата/свещта, която ще символизира светлината. В зависимост от качествата на роверите, водачът може да избере и двете.
Необходимите реквизити за церемонията на посвещение на новак ровер са важна част от този специален момент. Те включват:
1. Ленти в цветовете на слънцето, зреещо жито и преданост - тези ленти символизират различни аспекти на роверската мисия и служба. Жълтата лента представлява светлината и радостта на младостта. Зелената лента символизира зрелостта и отговорността на ровера. Червената лента отбелязва предаността и готовността да се жертват за обществото.
2. Пръчка - тази символична пръчка е изображение на избора между доброто и злото, който роверът ще прави в своя живот. Тя е инструмент за навигация през трудностите и помага на ровера да се движи напред.
3. Манерка с вода - манерката с вода, която роверът прикрепя към колана си, напомня на ровера да утолява душата си при чистите извори на любовта и истината. Това е символ на духовната чистота.
4. Брадва - брадвата символизира енергията и способността на ровера да преодолее предиз-викателствата на живота. Тя е инструмент за справяне със затрудненията.
5. Лампа - лампата е символ на живота и светлината, която роверът трябва да излъчва. Тя напомня на ровера да бъде светилник за другите и да помага в пътя на другите хора.
6. Значка - значката, която се поставя на униформата на ровера, показва на всички, че той е ровер-скаут. Това е визуален символ на неговата ангажираност към роверската служба.
7. Символичен обект за начинаещия - този предмет представлява избора или пътя, който новакът ровер избира да следва. Той може да бъде каквото и да е, което има специално значение за ровера.
8. Дневник на пътешествието - този дневник се използва, за да се записват откритията, радостите и трудностите на ровера по време на неговата роверска мисия. Той помага за следене на напредъка и рефлексията върху опита.
9. Раница - раницата служи за носене на необходимите принадлежности и храна за пътуването. Това е символ на готовността на ровера да се справи с предизвикателствата на пътя.
10. Кръст на заминаването (ако има духовен наставник) - този малък кръст е символ на духовната вяра и религиозната ангажираност на ровера. Той напомня на него да бъде добър християнин и да разпространява радост и добро в живота си.
Тези реквизити не само съставляват церемонията на посвещение, но и предоставят визуални и символични елементи, които напомнят на ровера за неговата ангажираност и отговорности като ровер-скаут.
Терминът „ровер“ произлиза от английската дума „to row“, което означава скиталец или пътешест-веник, подчертавайки духа на странници и пътешественици. Роверите развиват у себе си качества, които са характерни за отговорни и полезни граждани. Тези качества им помагат да постигнат успех в живота и да бъдат активни членове на обществото. В роверските кланове се създават условия, които позволяват на скаутите, излезли от юношеската възраст, да продължат да учат и растат под положителното влияние на скаутството. Това им дава възможност да изживеят всички радости на скаутския живот и след 17-18 годишна възраст да се подготвят за ролята на скаут-мастър.
Скаутите, които излизат от юношеската възраст, обикновено стават студенти или влизат в реал-ния свят на работа. За тях времето за скаутски учения е минало, но тяхната обич към скаутство-то, умението им да се справят с природата и желанието им да помагат на ближните остават. Затова те продължават със скаутските си дейности, организирани в приятелски роверски кланове. Роверските групи могат да имат произволен състав, но не повече от 15 души. Членовете на групата избират помежду си водач и негов заместник, които организират дейността им.
В роверските кланове, роверите могат да се занимават с различни дейности като туризъм, кану-каяк, ветроходство и други спортове. Те организират походи по суша и море, експедиции, лагери, посещения на културни, исторически и природни забележителности както в страната, така и в чужбина. Те участват в помощни акции на скаутските отряди, в противопожарната защита, в планинската спасителна служба, в Българския червен кръст, в опазването на обществения ред, природата и животните, грижат се за деца и възрастни, както и организират различни състезания и забавления.
Така роверите имат възможност да продължат да изпитват духа на скаутството и да се подготвят за важната роля на скаут-мастери.
Младежи във възраст от 18 до 35 години, наричаме „момчета ровери“ и „момичета ровери“. Те формират червената секция в организацията.
1. Обществени и социални инициативи - Роверите се ангажират с разнообразни обществени и социални инициативи. Те пре-доставят първа помощ при различни видове нещастни случаи, организират детски празници и обществени събития, вземат участие в доброволчески акции и социални мисии. Роверите подпомагат местни църкви и манастири, включват се в екологични дейности и участват в мисии, които подкрепят пожарните и спаси-телните служби.
2. Експедиции и изследвания - Всяка година роверски кланове организират специални експедиции до археологически обекти, природни забележителности, и християнски светини. Роверите изготвят специални пътешествени маршрути и съоръжения за краткотрайно бивакуване, които са необходими за успешното провеждане на експедициите.
3. Ръководна и организационна роля - Роверите се ангажират и в ръководната и организационната дейност на скаутските отряди и вълчатските глутници. Те поемат ръководни или инструктор-ски позиции в отрядите и действат като Акела, водачи или на други важни позиции. Особено е важно да се подчертае, че роверите, които са в последните години на своя студентски живот, играят ключова роля в ръководството на скаут-ския регион.
Роверите остават членове на Организацията и за тях важат с пълна сила скаутските закони. Техните кланове влизат в скаутските дружини като отряди със същите права. Те могат да бъдат използвани като водачи или инструктори в скаутските лагери и джамборета, както и във всички други прояви на Организацията, където могат да споделят своя опит и да служат като пример за младите скаути. Чрез своето пове-дение и активен контрол, те помагат за правилното възпитание на скаутите и за повишаване на престижа на Организацията сред обществото у нас и в Европа.